Vybíráte pyrotechniku a nevíte si rady? Zorientujte se v pojmech

Pokud přemýšlíte, zda je Vámi vybraný produkt ten správný, ale nejste si 100% jistí, přečtěte si tyto základní informace, které Vám pomohou nalézt přesně to, co hledáte. Abychom vám rozhodování ještě více ulehčili, je u každého produktu uvedeno, jak hodnotíme produkt my v poměru cena/zážitek, který z daného produktu budete mít.

Jak si správně vybrat ohňostroj (kompakt neboli baterii)

Říkáte si, že slovo KOMPAKT znamená kvalitnější fotoaparát? Ano, máte pravdu. U pyrotechniky se však toto slovo používá také, jedná se o zkratku odvozenou ze slov KOMPAKTNÍ OHŇOSTROJ, tedy ohňostroj v kompaktním balení. Dovolte nám tedy, abychom vás seznámili s nejdůležitějšími PARAMETRY pro správný výběr ohňostroje tak, aby splnil co nejlépe vaše očekávání.

První důležitou otázkou, kterou je třeba si při výběru položit je:

Jak dlouho ohňostroj trvá?

Na našem eshopu řadíme ohňostroje do kategorií podle jejich DOBY TRVÁNÍ, vybírat tedy můžete ohňostroje trvající od pár sekund až po několik minut. Platí však důležité pravidlo, aby ohňostroj nebyl příliš nudný, je třeba vydělit si čas trvání počtem ran. Mnoho lidí chce co nejdéle trvající ohňostroj, pokud patříte také mezi ně, vyzkoušejte např. ohňostroj BUBBLE MAN. Za dvě minuty máte 130 ran, každou 1s tedy vystřelí jedna rána. Tento ohňostroj je ideální pro děti, které chtějí sledovat jednotlivé efekty a barvy ohňostroje na nebi.

Co nejdelší trvání však není nejlepším parametrem pro výběr ohňostroje, záleží především na počtu vystřelených ran, v daném časovém intervalu. Chcete kompaktní ohňostroj s největším zážitkem? Volte vysoký počet ran v krátkém čase. Ideálním příkladem může být např. ohňostroj GUNFIRE, kdy 200 ran vystřelí za pouhých 60s. Pokud tedy chcete opravdovou jedinečnou show, doporučujeme Kompaktní ohňostroj GUNFIRE.

Ohňostroje různých ráží a velikostí

Příklad: Pokud má Kompaktní ohňostroj HNUSÁK čas 20s a je u něj uveden počet ran 16, znamená to, že zhruba každou sekundu vyletí 1 rána. U některých kompaktů je rozmezí mezi jednotlivými ranami až moc dlouhý a může se stát, že budete čekat příliš dlouho na výstřel mezi jednotlivými ranami. To způsobí, že na nebi bude příliš tma a vy budete čekat. Ideální výsledek rovnice čas trvání/počet ran je proto 1,5 a více. Tento výsledek zaručí skvělou světelnou show a diváci se jistě nebudou nudit, ať už ohňostroj odpálíte u jakékoliv příležitosti.

Jaká je výška a velikost efektů?

U mnoha e-shopů se můžete setkat s dělením podle velikosti ráží, víte ale co toto slovo RÁŽE znamená a podle čeho tedy ohňostroj vybírat? Slovo ráže znamená průměr moždíře (výmetníku), ve kterém je umístěná rána. Ráže se značí v mm a průměry, ze kterých můžete vybírat jsou různé. Z volně prodejných ráží jsou to velikosti od 8,10,20,25,30 a 50mm, až po průměry přes 100,125 a 150mm, které jsou prodejné pouze na průkaz odpalovače. Ráže ovlivňuje zejména výšku výstřelu a mohutnost efektu, z toho vyplývá, že čím větší ráži zvolíte, tím vyšší dostřel a velikost efektu bude. Největší volně prodejná ráže je 50mm a spadá do kategorie 3, která je prodejná od 21 let. S touto ráží se můžete setkat například u ohňostroje REFRESH.

Příklad: Obecně platí pravidlo, že čím větší ráži vyberete, tím méně ran bude ohňostroj mít. V cenové kategorii do 5500,- tak můžete pořídit ohňostroj REFRESH se 75 ranami ráže 50mm nebo také ohňostroj FIREWORKS SHOW s 536 ranami ráže 20mm. Největší rozdíl u těchto ohňostrojů jak už z názvu vyplývá, je samozřejmě počet ran a ráže (mohutnost efektu). Záleží pak už jen na vás, čemu dáte přednost. Nezapomeňte, že ohňostroj s více ranami a menší ráží bude vždy trvat déle. U velkých ohňostrojů nad 2000,- doporučujeme velikost ráže alespoň 25mm. Stále se nemůžete rozhodnout? Ideální volbou mohou být ohňostroje multikaliberní.

                            

                                          Sestavený ohňostroj REFRESH 75 ran 50mm                                               Sestavený ohňostroj FIREWORKS SHOW 536 ran 20mm

Existují i speciální ohňostroje?

U některých produktů je uvedeno, že se jedná o tzv. MULTIKALIBERNÍ ohňostroj, to znamená, že obsahuje více než jednu ráži, většinou se jedná o kombinaci dvou až tří, ale v některých případech i více ráží v jednom ohňostroji. Takovýto ohňostroj nejprve vystřeluje ráže menší a na závěr ráže větší. Celý efekt je tak umocněn stále se zvětšujícím zážitkem z podívané.  Za zmínku určitě stojí ohňostroj SIGNATURE RANGE BEST MIX 239 ran 20/25/30mm, který řadíme mezi nejhezčí ohňostroje prodávané na našem eshopu.

Rovné, šikmé a kombinace obou

To, že existují ohňostroje rovné (vystřelující kolmo vzhůru) jistě víte, jedná se totiž o 90% všech našich produktů. Věděli jste ale také, že existují kompakty ŠIKMÉ nebo dokonce kombinace obou typů? Právě tyto kombinace, kdy se střídají rovné výstřely se šikmými, vytváří ten nejlepší zážitek z podívané. Přidáte-li pak do ohňostroje více ráží, jedná se o bezkonkurenční ohňostroj. Takovýmto příkladem může být např. ohňostroj PYROTECHNOLOGY 150 ran 20/25/30mm, novinka roku 2020, který se ihned dostal na přední místa v našem žebříčku hodnocení ohňostrojů.

Sestavený ohňostroj PYROTECHNOLOGY 150 ran 20/25/30mm

ROVNÉ OHŇOSTROJE

Většina kompaktů jsou vytvořeny tak, aby vystřelovaly kolmo vzhůru, v závislosti na ráži pak rány vystřelují různě vysoko a mají různě velký efekt.

ŠIKMÉ OHŇOSTROJE

Jednotlivé trubice ohňostroje jsou řazeny tak, aby vytvořily vějíř. Při vystřelování ran, které mohou vystřelovat postupně nebo také současně, dochází ke tvorbě vějíře na obloze, důležité je, aby byly šikmé kompakty umístěny dostatečně daleko od budov, nejlépe na volném prostranství a diváci byli otočení správnou stranou k ohňostroji.

MULTIKALIBERNÍ OHŇOSTROJE 

Multiefektové

Pro co nejlepší zážitek obsahují ohňostroje různé efekty, v některých případech se tak můžete setkat klidně i s 12ti a více efekty jako je tomu např. u ohňostroje GRAFFITI. Tyto multiefektové ohňostroje naleznete na našem eshopu označeny pojmem MIX efektů. Některé kompaktní ohňostroje jsou však pouze jedno efektové a používají se především při skládání sestavených ohňostrojů pro speciální události. Doporučujeme se při výběru zaměřit také na počet efektů u daného ohňostroje.

Efekty a barvy

Z důvodu, že se složení efektů a barev v kompaktech každoročně mění, uvádíme pouze množství efektů, nikoli jejich rozpis s barvami. Základní barvy, se kterými se můžete setkat, jsou: zelená, červená, modrá, bílá, stříbrná, zlatá, brokátová, oranžová, růžová a fialová. Existují také různé efekty skládající se s více barev. Pro nejbližší představu o jednotlivých produktech můžete shlédnout videa, která jsou vždy umístěny pod popisem jednotlivých produktu.  


 Bezpečnostní pokyny

Veškeré pyrotechnické produkty, pokud není napsáno jinak, jsou určeny pouze pro venkovní použití. Umístěte kompakt na rovnou zem, nejlépe přivažte ke sloupu nebo jej obestavte těžkými kameny tak, aby nedošlo při vystřelování k vyvrácení. Vyvarujte se překážkám ve směru výstřelu (stromy, domy). Najděte zápalnici a odstraňte oranžovou krytku. Postavte se bokem (nikdy se nenaklánějte nad kompaktní ohňostroj ani jiný výrobek), zapalte konec zápalnice a okamžitě se vzdalte v závislosti na ráži do patřičné vzdálenosti. U ráže 20mm je to nejméně 20 metrů, u ráže 30mm nejméně 30 metrů atd., ideální vzdálenost pro sledování ohňostroje je cca 100metrů. Pokud nastane selhání funkce výrobku, počkejte 30 minut a poté ponořte výrobek do nádoby s vodou.

Bezpečnostní věty

Jak vybrat Petardy?

Na našem e-shopu naleznete širokou nabídku různě silných petard, důležité je ale vědět, k jakému účelu budete petardy používat. Pokud hledáte něco pro vaše děti a nechcete ohrozit jejich bezpečí, vybírejte výrobky z kategorie F2 (prodejné od 18 let), zvukový efekt těchto petard není moc silný, na začátek však bohatě stačí. Máte v plánu vyplašit krtka, který ničí vaši milovanou zahrádku? Petardy z kategorie F3 jsou pro vás ty pravé. Mnoho zákazníků má každoročně zájem o výrobky z kategorie F4. zejména o petardy COBRA. Na našem eshopu petardy z této kategorie nenabízíme, jedná se o extrémně silné petardy, které jsou prodejné pouze způsobilým osobám a které vlastní platný průkaz odpalovače. Přirovnat lze tyto petardy k síle granátů a jsou schopny svou silou roztrhat např. ledničku na malé kusy.

                                                        

                   Nejsilnější petardy DUMBUM 20ks- již se nevyrábějí                                                                                           Nejoblíbenější petardy BOMB 20ks

NEC

Údaj NEC byl donedávna nejdůležitějším údajem při výběru síly petard. V současné době může mít petarda pouze 1g NEC, jelikož je ale čistotu pyroslože větší, může být i síla výbuchu daleko větší než v minulosti kdy měly petardy 5g NEC. NEC tedy znamená obsah pyroslože v daném výrobku v současné době již však není směrodatným ukazatelem síly exploze u petard. Maximální hranice NEC povolená EU je 5g, nejsilnějšími petardami jsou petardy DUMBUM 5g. Kvůli Evropské unii, která stále více omezuje a zakazuje téměř vše, došlo i k regulaci ve výrobě petard, nehraje nyní význam množství pyroslože (maximálně 5g) ale omezení na 120dcbl. Veškeré vyšší obsahy NEC jsou zařazeny do 4. kat, takovéto výrobky jsou prodejné pouze po předložení platného průkazu odpalovače.

Příklad z minulosti: pokud balení petard BOMB obsahuje 40g NEC a v balení je 20 petard, lze vypočítat, že jedna petarda BOMB obsahuje 2g pyroslože.

Příklad ze současnosti: balení petard BOMB obsahuje 9,8NEC, na jednu petardu tedy připadá 0,49g NEC, čistota pyroslože je však větší a proto efekt petard je téměř totožný jako v minulosti, kvůli EU však musí splňovat 120dcbl.

 

Jak vybrat dětskou pyrotechniku?

Na našem eshopu naleznete mnoho druhů zábavné pyrotechniky pro děti s různými efekty, tyto produkty jsou zařazeny v kategorii F1 a jsou prodejné od 15 let. Většinou se jedná o vizuální a v menší míře zvukové efekty. Můžete vybírat např. z různě velkých létajících motýlů, praskajících kuliček, rotujících koleček, stroboskopů, fontán, prskavek a z dalších produktů s různými efekty. I když se tato kategorie nazývá dětská pyrotechnika, naleznete zde zajímavé pyrotechnické produkty, které ocení i zkušení pyrotechnici.

Mix dětské pyrotechniky

Bezpečnostní pokyny

Dětská zábavná pyrotechnika se řadí do kategorie 1. Je tedy prodejná od 15 let a rozhodně nepatří do rukou dětem mladším. Z 98% je třeba u veškeré pyrotechniky nutno zapálit knot zapalovačem, může proto kdykoli dojít k nevhodné manipulaci s ohněm a následnému popálení. Pokud svěřujete manipulaci a odpalování zábavné pyrotechniky svým dětem, dbejte zvýšené opatrnosti a nespouštějte je z dohledu.

Jak vybrat kulové pumy (single shoty)?

V minulosti se kulové pumy, postupně nabíjely do jednoho moždíře, který byl občas roztrhán špatným vložením kulové pumy do moždíře. Nyní z bezpečnostních důvodů zakoupíte pouze přednabité kulové pumy tzv. single shoty, které jsou pouze na jedno použití. V současné době se tato pyrotechnika řadí mezi nejpopulárnější a nejprodávanější. Pokud máte čas a chuť vystřelovat si jednotlivé efekty různých velikostí a barev, rozhodně vyzkoušejte některé z přednabitých kulových pum z této kategorie. Mezi neoblíbenější produkty patří Kulovky v moždíří 37mm nebo Kulové pumy Thunder Flower.

                                                     Kulové pumy v moždíři 37mm                                                                                     Kulové pumy DUMBUM TRIPLE 30mm

Bezpečnostní pokyny

Kulové pumy mohou při špatné manipulaci způsobit vážné poranění. Vždy proto postupujte podle bezpečnostních pokynů, které jsou uvedeny na obale všech pyrotechnických výrobků. Kulové pumy, by měly být odpalovány především z rovné země, nejlépe z asfaltu nebo betonu aby nedošlo k převrácení moždíře. Dbejte také na dostatečné vzdálení se od moždíře. Výška výstřelu začíná u 20m a končí až u 50m v závislosti na vystřelované ráži.

Jak vybrat dýmovnice?

Víte, k jakým účelům budete dýmovnice používat? Pravidelně u nás nakupují hráči airsoftu, nebo fotografové pro svatební focení novomanželů. Využití dýmovnic je nespočet. Hledáte-li dýmovnice ať už k jakýmkoli účelům, nejdůležitější ukazatel pro vás bude doba trvání a hustota kouře. Náročnější zákazníci si mohou vybrat mezi různými druhy zažehnutí dýmovnic, existuje mnoho způsobů od klasického zapálení knotu přes pákovou roznětku nebo třecí mechanismus. V závislosti na těchto faktorech se odvíjí cena.

    

                                            Profesionální focení s dýmovnicemi RDP                                                                                           Svatební focení s dýmovnicemi

Doporučení: Pokud hledáte i vy dýmovnice do ruky na focení doporučujeme si přečíst tento článek https://svatba.cz/blog/svatebni-fotograf-video/foceni-s-dymovnicemi-jak-na-nej, který vznikl ve spolupráci s námi, a dozvíte se v něm vše potřebné, jak postupovat při pořízení těch nejlepších fotografií.

Jak vybrat prskavky?

Nejpopulárnějším a nejběžnějším druhem pyrotechniky, který znají všichni, jsou již od pradávna prskavky. Prskavky dělíme podle délky a právě v závislosti na jejich délce se odvíjí čas trvání, čím delší prskavky vyberete, tím déle budou prskat. V roce 2019 uvedl na evropský trh náš největší dodavatel novinku v podobě praskajícíchturbo nebo neonových prskavek a přidal také prskavky ve tvaru srdce nebo hvězdy. Tyto netradiční prskavky se těší vysoké popularitě. Nejvíce se však prskavky používají na novomanželské fotky, tento trend trvá již pár let a stále je na vzestupu, nezapomeňte i vy na netradiční novomanželskou fotku s prskavkami.

   

Focení novomanželských párů s prskavkami