JAK VYBRAT PYROTECHNIKU

Škrtnout a odpálit umí každý, ale správně si vybrat, to je umění. V tomto článku ti řekneme, jak na to.

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT OHŇOSTROJ (KOMPAKT / BATERIE)?

Říkáš si, sakra, co to vlastně je ten kompakt? Neboj, foťáky ti prodávat nehodláme. Jedná se o ohňostroj v kompaktním balení. Jednoduše řečeno – o nic se nestaráš, vše je předem sestaveno a hned po rozbalení se můžeš opřít do kanonády. Pojďme se mrknout na všechny parametry správného výběru.

Napovíme ti. První důležitá otázka, kterou si musíš položit zní:

Jak dlouho má ohňostroj trvat?

Výborná otázka! Na našem e-shopu ohňostroje přehledně řadíme podle doby trvání. Vybírat můžeš od kratičkých efektů na pár sekund až po majestátní show, která trvá několik minut.

Ale pozor! Aby to nebyla nuda, měl/a by sis vydělit čas trvání počtem ran. Pro vychutnání efektů jsou ideální takové ohňostroje, kde máš aspoň jednu ránu za vteřinu. Takhle to má třeba oblíbený BUBBLE MAN, který vyšle do povětří 130 ran za 120 vteřin.

Nesejde ti na délce trvání, ale hledáš pořádnou rychlopalbu? Zkus třeba kompaktní ohňostroj GUNFIRE! 200 ran za pouhých 60 vteřin ukáže všem okolo, kdo je tady střelec.

Shrnutí: Ideální je vybrat ohňostroj, u kterého je poměr celkové doby a počtu ran 1,5 rány za vteřinu a více. Takový výsledek zajistí svižnou show, která zabaví celou bandu.

Ohňostroje různých ráží a velikostí

Jaká má být výška a velikost efektů?

Ohňostroj je pořád „jenom“ střelba, takže jeho výšku nejvíc ovlivňuje ráže. A co to je? Jedná se o průměr moždíře (výmetníku), ve kterém je umístěna rána. Počítá se v milimetrech a vybírat u nás můžeš od běžných 8, 10, 20, 25, 30 a 50 mm až po zabijácké průměry 100, 125 a 150 mm, které koupíš pouze s průkazem odpalovače. Nejprodávanější ráže je 50 mm, koupíš ji od 21 let a má ji například ohňostroj REFRESH.

Příklad: Čím větší ráže, tím méně ran bude ohňostroj mít. Za podobnou cenu si můžeš pořídit REFRESH se 75 ranami (ráže 50 mm) nebo FIREWORKS SHOW s 536 ranami (ráže 20 mm). Vždy tak budeš stát před rozhodováním mezi rychlostí a monstrózními ranami. Jedině, že bys zkusil ohňostroje multikaliberní

                            

                                          Sestavený ohňostroj REFRESH 75 ran 50mm                                               Sestavený ohňostroj FIREWORKS SHOW 536 ran 20mm

Existují i speciální ohňostroje?

Třikrát sláva! MULTIKALIBERNÍ ohňostroj to vychytal. Obsahuje totiž dvě, tři nebo více ráží v jednom. Nejdřív začne vystřelovat ráže menší a pak postupně přitvrzuje až do velkého finále. Za zmínku stojí ohňostroj SIGNATURE RANGE BEST MIX 239 ran 20/25/30 mm, který hrdě řadíme mezi největší pecky na našem e-shopu.

Rovné, šikmé a kombinace obou

Rovné ohňostroje vystřelují kolmo vzhůru a zdá je snad každý. Ale šikmé kousky, to je věc! A co teprve kombinace obou stylů? Když zvolíš tohle kombo včetně variace ráží, nebudeš litovat. Bezkonkurenčním hitem je například ohňostroj PYROTECHNOLOGY 150 ran 20/25/30 mm, který se ihned dostal na přední místa v našem žebříčku hodnocení.

Sestavený ohňostroj PYROTECHNOLOGY 150 ran 20/25/30mm

ROVNÉ OHŇOSTROJE

Jak už bylo řečeno, vystřelují kolmo vzhůru a v závislosti na ráži různě vysoko s různě výraznými efekty.

ŠIKMÉ OHŇOSTROJE

Představ si vějíř nakloněných trubic, které ti zajistí zajímavou podívanou. Rány mohou vyletět postupně i současně. Důležité je umístit ho na volné prostranství daleko od budov, aby divákům nešlo o kejhák.

MULTIKALIBERNÍ OHŇOSTROJE 

Multiefektové

Jeden druh efektu je ti málo? Rozumíme. Co třeba 12 různých vizuálních zážitků, jako je tomu u ohňostroje GRAFFITI? Pokud hledáš rozmanitost, sleduj i počet efektů.

Efekty a barvy

U barev je to složitější, protože se každý rok jejich složení mění. Počítat ale můžeš s klasikami jako je zelená, červená, modrá a bílá, nebo netypickými odstíny typu stříbrná, zlatá, brokátová, oranžová, růžová a fialová. Abys měl jistotu, co tě čeká, zkoukni vždy video pod popisem produktu.   


 Bezpečnostní pokyny

Veškeré pyrotechnické produkty, pokud není napsáno jinak, jsou určeny pouze pro venkovní použití. Kompakt umísti na rovnou zem, nejlépe přivaž ke sloupu, nebo jej obestav těžkými kameny tak, aby nedošlo při vystřelování k vyvrácení. Vyvaruj se překážkám ve směru výstřelu (stromy, domy). Najdi zápalnici a odstraň oranžovou krytku. Postav se bokem (nikdy se nenakláněj nad kompaktní ohňostroj ani jiný výrobek), zapal konec zápalnice a okamžitě se vzdal v závislosti na ráži do patřičné vzdálenosti. U ráže 20 mm je to nejméně 20 metrů, u ráže 30 mm nejméně 30 metrů atd. Ideální vzdálenost pro sledování ohňostroje je cca 100 metrů. Pokud nastane selhání funkce výrobku, počkej 30 minut a poté ponoř výrobek do nádoby s vodou.

Bezpečnostní věty

JAK VYBRAT PETARDY?

Není petarda jako petarda. Pro základní orientaci ti dobře poslouží kategorie s písmenem F a číslicí. Kategorie F2 (prodejná od 18 let) je v petardách nejslabší. Zvukový efekt nemá takové grády a je skvělý pro začátečníky. Pokud máš spadeno na krtčí gang na tvé zahradě, sáhni po kategorii F3. A pro milovníky hardcore jsou tu produkty z kategorie F4, které se dostanou do rukou pouze zkušeným pyromanům s průkazem odpalovače. Bacha na ně, protože „ef čtyřky“ dokážou rozmetat na kousky i ledničku.

                                                        

                   Nejsilnější petardy DUMBUM 20ks- již se nevyrábějí                                                                                           Nejoblíbenější petardy BOMB 20ks

Co je to NEC?

Pod tajemnou zkratkou se schovává množství pyroslože. Díky různé čistotě této látky a hlukovým regulacím EU (max. 120 decibelů) už nemá NEC takový význam jako dříve, takže už se nemusíš tímto údajem moc vzrušovat.

JAK VYBRAT DĚTSKOU PYROTECHNIKU?

Dětské pyrotechniky najdeš na našem webu mraky. Řadí se do kategorie F1 a prodejná je od 15 let. Spadají sem vizuální i zvukové efekty. Vyzkoušej například létající motýly, praskací kuličky, rotující kolečka, stroboskopy, fontányprskavky a další.

Mix dětské pyrotechniky

Bezpečnostní pokyny

Dětská pyrotechnika nepatří do rukou osobám mladším 15 let. V 98 % případů je nutné zapálit knot zapalovačem, a proto může kdykoli dojít k následnému popálení. Děti by měly být při manipulaci s pyrotechnikou vždy pod dohledem a dospělí by měli dbát zvýšené opatrnosti a děti nespouštět z dohledu.

JAK VYBRAT KULOVÉ PUMY (SINGLE SHOTY)?

Kulová puma? To je pořádně extrémní zábava. Některé z nich už byly dokonce zakázány. Kulovky dnešní doby se nazývají Single Shoty – neboli přednabité kulové pumy. Každá puma je umístěna do jednoho z moždířů, což zabraňuje nebezpečnému znovunabíjení. Pokud máš čas a chuť vystřelovat si jednotlivé efekty různých velikostí a barev, rozhodně vyzkoušej oblíbené produkty Kulovky v moždíři 37 mm nebo Kulové pumy Thunder Flower.

                                     

                                                     Kulové pumy v moždíři 37mm                                                                                     Kulové pumy DUMBUM TRIPLE 30mm

Bezpečnostní pokyny

Kulové pumy mohou při špatné manipulaci způsobit vážné poranění. Vždy proto postupuj podle bezpečnostních pokynů, které jsou uvedeny na obale všech pyrotechnických výrobků. Kulové pumy odpaluj především z rovné země, nejlépe z asfaltu nebo betonu, aby nedošlo k převrácení moždíře. Dej si pozor také na dostatečnou vzdálenost od moždíře. Výška výstřelu začíná u 20 m a končí až u 50 m v závislosti na vystřelované ráži.

JAK VYBRAT DÝMOVNICE?

Víš, na co dýmovnici využiješ? Paráda. Ať už jsi hráč airsoftu nebo svatební fotograf, klíčová je doba trvání a hustota kouře. Řídit se můžeš i podle preferované barvy kouře.

Pokud jsi náročnější, můžeš si vybírat podle různých druhů zažehnutí od klasického zapálení přes pákovou roznětku až po třecí mechanismus. Podle toho se také odvíjí cena dýmovnice.

    

                                            Profesionální focení s dýmovnicemi RDP                                                                                           Svatební focení s dýmovnicemi

Náš tip: Hledáš efektní dýmovnice do ruky na svatbu? Pak se ti budou hodit tajné tipy na svatební focení v tomto článku.

JAK VYBRAT PRSKAVKY?

Kdo by nemiloval prskavky? Tenhle nejběžnější druh pyrotechniky vykouzlí tu pravou atmosféru na všech oslavách. Prskavky dělíme podle délky a není v tom žádná věda – čím delší prskavku vybereš, tím déle ti bude hořet.

Náš tip: Chceš zkusit něco neokoukaného? Zkus praskajícíturbo a neonové prskavky nebo dokonce prskavky ve tvaru srdce či hvězdy. Všechny modely jsou v poslední době trendem na svatbách. Nezapomeň i ty na originální manželskou fotku s prskavkami.

   

Focení novomanželských párů s prskavkami