10.11.2018

Typy světelných ohňostrojů a jejich efekty

Ohňostroje mohou mít různé podoby a při jejich výběru může být složité vybrat ten pravý, když si jen těžko představíte, jaké obrazce vám daný model na obloze vykreslí. To lze ale snadno vyřešit.  Jednotlivé efekty totiž mají svá jména a lze je poměrně jednoduše rozlišit.

Pivoňka

Pivoňku poznáte podle kulovitého tvaru a složení ze světelných puntíků. Jde o jeden ze základních efektů, který vznikne po vylétnutí světlic ze středu ke krajům pravidelného kruhu. Pivoňky mohou mít různé barvy a jejich barvy se dokonce mohou i proměňovat.

Chryzantéma

Chryzantéma je rovněž kulovitého tvaru, ale od pivoňky se liší tím, že světelná stopa má tvar kratších čárek směřujících ve vrstvách od středu ke krajům. Jde o poměrně hojně využívaný efekt, který působí rozhodně velkolepě.

Vrba

Vrba představuje husté seskupení světliček, které pozvolna padají v mírném oblouku k zemi. Tvarem tato fáze připomíná právě vrbu. Jde o poutavý efekt, který je zvukově často doprovázen typickým jemným a libozvučným praskáním.

Palma

Palma je mírně podobná vrbě, ale světličky se v tomto případě rozlétají spíše do stran a výsledný efekt zcela jasně tvarem připomíná korunu palmy.

Brokát

Brokát patří mezi jedny z vizuálně nejpoutavějších efektů. Je velice bohatý a skládá se z bohatého světelného středu a okolního padajícího gejzíru drobných světelných tečiček. Tento efekt je hojně využíván jako zlatý hřeb ohňostrojové sestavy, a pokud jej do své sestavy zakomponujete, určitě neprohloupíte.

Včely

Efekt zvaný včely připomíná rojící se body světla, které nekoordinovaně vylétají ze světelného středu na krátké trasy. Celý vizuální efekt je přitom nepříliš stálý a opticky poměrně koncentrovaný. Působí zajímavě, ale nepříliš bohatě.

Hvězdy

Častou součástí kompaktních ohňostrojů jsou hvězdy, které nejprve ve formě zářící světelné koule stoupají vzhůru, aby se zde pak roztříštily a rozprskly do vesmíru. Jde o osvědčenou klasiku, která rozhodně neurazí.