5.1.2021

Tipy, jak vyfotit ohňostroj. Mějte na jedinečnou podívanou památku

Ať už má ohňostroj vypuknout na svatební hostině nebo během novoročních oslav, jakožto fotograf na něj chcete mít památku. Jenže vyfotit tuto chvilkovou podívanou – to se může jevit jako nadlidský úkol. Nejen, že ohňostroj se rozprskne na obloze a setrvá jenom pár vteřin, ale kromě jiného se fotí v noci bez potřebného světla. Naštěstí přinášíme několik tipů, které vám při fotografování této zábavy, která se stává součástí stále více událostí, pomůžou.

Připravte si stativ

Ještě předtím, než dojde k vypuknutí ohňostroje, je zapotřebí se na tuto podívanou pořádně připravit. Nejen, že se musíte obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, ale také potřebujete stativ. Jak již bylo zmíněno, k focení ohňostroje dochází za zhoršených podmínek v noci. Postavte proto stativ na pevnou podložku a snažte se minimalizovat každý nepatrný pohyb, ať předejdete rozmazanosti fotografií.

Dálkové ovládání proti rozechvěnosti

Abyste se vyvarovali rozmazanosti fotek, je dobré používat i dálkové ovládání. I když bude fotoaparát na stativu, stejně se při zmáčknutí spoušti může stát, že snímek nebude hezky vyfocen. V takovém případě budete litovat toho, že jste zmiňované dálkové ovládání zkrátka nepoužili.

Nastavení jako nejtěžší bod v přípravě

Před vypuknutím narozeninového ohňostroje si nechte dostatek času na přípravu. Není to jenom o přichystání foťáku, ale předně o jeho nastavení, což je ten nejtěžší bod na seznamu. Ten, kdo s focením nemá zkušenosti, by to měl nechat na automatickém nastavení. Pokud však zkušenosti máte, pravděpodobně si pohrajete a nastavíte si potřebné věci manuálně.

Pokud se uchýlíte k manuálnímu nastavení, budou výsledné fotky daleko hezčí a jistější. Citlivost ISO by mělo být na co nejnižší hodnotě pod 200, clona se pak sama vypočítá a kompenzace expozice – díky této funkci se foťák nebude snažit oblohu automaticky prosvětlit.

Další podobné články ohledně focení ohňostroje: