Tipy, jak vyfotit ohňostroj. Mějte na jedinečnou podívanou památku

Autor: Tomáš
5.1.2021

Ať už má ohňostroj vypuknout na svatební hostině nebo během novoročních oslav, jakožto fotograf na něj chcete mít památku. Jenže vyfotit tuto chvilkovou podívanou – to se může jevit jako nadlidský úkol. Nejen, že ohňostroj se rozprskne na obloze a setrvá jenom pár vteřin, ale kromě jiného se fotí v noci bez potřebného světla. Naštěstí přinášíme několik tipů, které vám při fotografování této zábavy, která se stává součástí stále více událostí, pomůžou.

Připravte si stativ

Ještě předtím, než dojde k vypuknutí ohňostroje, je zapotřebí se na tuto podívanou pořádně připravit. Nejen, že se musíte obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, ale také potřebujete stativ. Jak již bylo zmíněno, k focení ohňostroje dochází za zhoršených podmínek v noci. Postavte proto stativ na pevnou podložku a snažte se minimalizovat každý nepatrný pohyb, ať předejdete rozmazanosti fotografií.

Dálkové ovládání proti rozechvěnosti

Abyste se vyvarovali rozmazanosti fotek, je dobré používat i dálkové ovládání. I když bude fotoaparát na stativu, stejně se při zmáčknutí spoušti může stát, že snímek nebude hezky vyfocen. V takovém případě budete litovat toho, že jste zmiňované dálkové ovládání zkrátka nepoužili.

Nastavení jako nejtěžší bod v přípravě

Před vypuknutím narozeninového ohňostroje si nechte dostatek času na přípravu. Není to jenom o přichystání foťáku, ale předně o jeho nastavení, což je ten nejtěžší bod na seznamu. Ten, kdo s focením nemá zkušenosti, by to měl nechat na automatickém nastavení. Pokud však zkušenosti máte, pravděpodobně si pohrajete a nastavíte si potřebné věci manuálně.

Pokud se uchýlíte k manuálnímu nastavení, budou výsledné fotky daleko hezčí a jistější. Citlivost ISO by mělo být na co nejnižší hodnotě pod 200, clona se pak sama vypočítá a kompenzace expozice – díky této funkci se foťák nebude snažit oblohu automaticky prosvětlit.

Další podobné články ohledně focení ohňostroje: