25.3.2019

Ohňostroj v Praze pravděpodobně bude

Už od letošního března se mění pravidla našeho života hlavně v rámci hygieny. Od letošního jara se totiž potýkáme s novým typem onemocnění, se kterým se doposud nikdo nesetkal a s nímž nikdo nemá žádné zkušenosti. Aby se zamezilo šíření viru, omezuje se shromažďování lidí a také se zavírají mnohé podniky. Aktivně se začal řešit i novoroční ohňostroj, který se koná v hlavním městě Česka první lednový den. Jelikož se jedná o ohromnou slávu, na kterou zavítají tisícovky lidí, původně se plánovalo ho zcela zrušit. Jenže nakonec to vypadá, že ohňostroj plný pestrobarevných světel přece jenom bude. V současné době se mění zákazy v nouzovém stavu a nic není jistého, proto dění okolo oslav Nového roku se mohou v průběhu prosince změnit.

Mluvíme o neoficiálním ohňostroji

Je však třeba konstatovat, že ohňostroj, který má vypuknout v rámci oslav nového roku nebude oficiální. Jak již bylo nastíněno, původně se ohňostroj neměl vůbec uskutečnit. Tak ostatně rozhodlo vedení Prahy, které si za svým tvrzením stojí. Jenže milovníci pestrobarevných světélek a prskavek se nechtěli tohoto symbolu nového roku vzdát, proto ohňostroj, který se uskuteční po oslavách silvestra bude neoficiální. A stát za ním bude spolek Ohňostroj pro Prahu.

Aktuálně se shání peníze

Vedení hlavního města Prahy se rozhodlo zrušit ohňostroj nejen vlivem koronavirových opatření, ale také z důvodu toho, že místo něj měl být vytvořen videomapping na fasádě Národního muzea. Jenže ani tato alternativa novoročních oslav se zmiňovanému spolku nelíbila, proto se aktivně snaží sehnat peníze na ohňostroj, který by při oslavách nového roku vypuknul tak, jak jsou lidé zvyklí. Navíc ani v případě videomappingu se neví, jestli bude – magistrát totiž prý šetří.

Podle předsedy spolku Ohňostroj pro Prahu je pražský ohňostroj jakousi tradicí a zároveň také oslavou života a radosti, nikoli jenom oslavou příchodu dalšího roku. I proto by měl být ohňostroj zachován, o což se sám postará, když Magistrát hlavního města Prahy nechce ohňostroj financovat, jako tomu bylo v uplynulých letech.