Ohňostroje neodmyslitelně patří k svatbám, oslavám narozenin, výročí, firemním večírkům, nebo také k dalším slavnostním příležitostem. Víte ale, jak ohňostroj správně odpalovat?

Krása nad hlavami

Zábavní pyrotechnika a ohňostroje se staly běžnou součástí mnoha významných událostí. S jejich pomocí dokážeme ještě více znásobit sváteční atmosféru. Na chvíli se zastavíme a užíváme si pohled na obzor, kde se rozprostírá světelná podívaná. Ohňostroje jsou také vyhledávanou kulisou pro fotografy, kdy se nabízejí naprosto nové možnosti, jak využít kontrastu světel a tmy. Při manipulaci s pyrotechnikou je však třeba dbát na základní bezpečnostní doporučení. Jaké to jsou?

Dětem pyrotechnika nepatří

I když si myslíte, že jsou vaše děti již „velké“, až do dospělého věku by s pyrotechnikou neměly vůbec zacházet. Nebudou si umět poradit se situací, kdy se jim během zapalování ohňostroje nechtěně „podaří“ pyrotechniku vyvrátit na bok. Děti mohou zazmatkovat a chovat se nepředvídatelně. Proto vždy dbejte na to, ať ohňostroj odpaluje pouze dospělá osoba, která již má s podobnými aktivitami zkušenosti. Děti umístěte do bezpečné vzdálenosti.

Kompakt postavte na pevnou podložku

Základem bezpečného odpálení kompaktního ohňostroje je postavit krabici na pevnou a rovnou podložku, ideálně na trávu. Podložka, který se pod kompakt podkládá, by vždy měla být nehořlavá. Na travní plochu tak můžete například položit kus pevného a rovného železa, ze kterého budete ohňostroj odpalovat. Kompaktní ohňostroj je také dobré ukotvit, aby se v průběhu odpalování nepřevrátil.

Bezpečná vzdálenost

Během zapalování ohňostroje si všímejte chvíle, kdy již zápalná šňůra hoří a ihned reagujte. Nikdy nemějte hlavu nad výmetnou částí. Když již šňůra hoří, urychleně odejděte do vzdálenosti alespoň 15 metrů od ohňostroje. Doporučená vzdálenost bývá také uvedena v bezpečnostních pokynech jednotlivých kompaktů.

Před tím, než ohňostroj zapálíte, se ujistěte, že je okolo něj dostatek volného prostoru, ve kterém se nenachází lidé, zvířata, hořlavé předměty, nebo třeba zaparkované automobily.

Ohňostroje manipulace